Son yılların en fazla rağbet gören medikal uygulamalarından biri olan jawline çene dolgusu Türkiye’de de sıklıkla uygulanmaktadır. Çene hattının belirginleştirilmesi, yüz hatlarının daha orantılı olması, asimetri sorununun giderilmesi ve estetik olarak daha güzel olunması için yapılan popüler işlemlerden bir tanesidir. Herkesin vücut yapısı, yüz yapısı, birbirinden farklılık gösterir. Yüz hatlarının kemikli olup olmaması, kemik çizgisinin şekli farklı faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu faktörler genel olarak; genetik, yağ oranı ve yapılan yüz egzersizlerine göre ortaya çıkar. Çeneden kulağa doğru çıkan net bir çizgi, günümüz estetik anlayışında beğenilen bir özelliktir.çene ucu dolgusu olarak da bilinen jawline dolgu ; çene kıvrımlarının daha belirgin hale getirilmesi, görünümün değiştirilmesi amacıyla uygulanır.

Jawline  çene dolgusunun etkilerini daha detaylı şöyle belirtebiliriz:

  • Yüze v şekli vererek daha estetik bir görünüm sağlar,
  • Yüz, boyun ve gıdı arasındaki dengeyi sağlar,
  • Keskin hatları olan bir çene görünümü oluşturur,
  • Gıdı sorunu ortadan kalkar,
  • Çene bölgesindeki kırışıklık problemini giderir,
  • Çene ucu daha belirginleşir,
  • Küçük ve dar çene sorunu ortadan kalkar,
  • Çene hattı yeniden şekillenir,
  • Yüzün oval görünümü ortaya çıkmış olur,
  • Ayrıca çene ucu çok belirgin olan kişilerde de bu operasyon ile daha yuvarlak bir çene ucu oluşabilir.

Jawline Çene Dolgusu Nasıl Uygulanır?

En risksiz dolgu maddelerinden biri olan hyalüronik asit, bu duruma bağlı olarak, yüz dolgularında en çok tercih edilen dolgu maddesidir. Doğal olarak, Jawline dolgusu işleminde de hyalüronik asit kullanılmaktadır. İşlem ; uygulama yapılacak bölgeye sürülen anestezik krem ile başlar akabinde işlemi yaptıracak kişinin ihtiyacı doğrultusunda çenenin belirlenen noktalarına hyalüronik asit dolgusu enjekte edilir.

Jawline Çene Dolgusunun Yan Etkileri Var Mıdır?

Jawline dolgu yaptıran kişiler, genellikle işlemden sonra uygulamanın yapıldığı bölgede şişlik ve sertlik hissedebilir. Ancak bu durum, son derece normaldir. Bölgedeki şişlik ve sertlik ise en geç iki hafta içerisinde geçecektir. Ayrıca ikinci haftadan itibaren dolgu, dokuyla bütünleşir ve bölgede yumuşama başlar.

Jawline Çene Dolgusunda Acı Hissedilir Mi?

İşlem öncesinde uygulanan anestezik kremler sayesinde hasta acı hissetmez.

Jawline Çene Dolgu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Günümüz estetik trendlerinde güzel bir görünüm için üçgen hatlara sahip bir yüze sahip olmak gerekmektedir.

Jawline Çene Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Jawline çene dolgusu tamamen kalıcı değildir. Dolgu işlemine eğilim duyan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de çene dolgusunun ne kadar süre kalıcılığının olduğudur. Çene dolgusunun kalıcılığı, kişiden kişiye ve kullanılan dolgu malzemesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Jawline çene dolgusu kaç ay kalıcıdır?

Çene dolgusu hyalüronik asit ile uygulandığı takdirde 6-12 ay arasında etkili olmaktadır. Bu süre, kişinin kendi yağından elde edilen dolgu ile uygulanırsa 2-3 seneye, kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile uygulandığı takdirde ise yaklaşık 5 yıla kadar çıkabilmektedir.

Jawline dolgusu kaç ml veya kaç cc olarak uygulanmalıdır?

Kısa sürede biten bir işlem olarak öne çıkan jawline dolgu için gereken miktar kişiden kişiye değişmektedir. Ancak ortalama bir miktar verecek olursak, bu işlem ortalama 1-3 ml arası dolgu kullanılarak uygulanır.

Çene hattı dolgusu, çene ucu küçüklüğü, çenenin pozisyonu ve yapısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu koşullar göz önünde bulundurularak yapılan bu işlem, normal yapıda bir çene ucuna ortalama 2 cc/ml veya 2 enjektör şeklinde uygulanır.

Yorum Yazın